Aко не сте физически активни или имате заседнал начин на живот, това може да доведе до сърдечно-съдови проблеми. Физически неактивни са хора, които водят заседнал начин на живот за дълги периоди от време, например при продължително седене на бюро, на компютър или гледане на телевизия. Това не означава непременно, че трябва да започнете да тичате или да ходите на фитнес, всъщност може да вършите елементарни дейности като домакински задължения или градинарство, стига да се движите.
Как физическата активност намалява риска от сърдечно-съдови заболявания?
Ако не сме активни, това може да доведе до мастни натрупвания в артериите, които са най-големите кръвоносни съдове, снабдяващи органите с кръв. Ако артериите, които пренасят кръв към сърцето се запушат това може да доведе до сърдечен удар. Ако това се случи с артериите, доставящи кръв към мозъка, това може да доведе до инсулт. Добрата новина е, че има много начини да се предотврати този риск.
Защо да сме физически активни?
Сърцето е мускул и като всеки друг мускул то се нуждае от физическа активност, за да работи правилно. Когато сте физически активни, сърцето ви се съкращава по-бързо и циркулацията се засилва, което води до насищане на кръвта с кислород и тази кръв много бързо се изтласква до всички мускули, тъкани и клетки на тялото. Тъй като при движение се повишава необходимостта от кръв, сърцето се опитва да посрещне тази нужда, като повишава пулса и силата, с която се съкращава става по-голяма, така че да може да изпомпва повече количество кръв в тялото. По този начин сърцето бие повече пъти в минута и се съкращава по-силно, така че да може да изтласква по- голямо количество кръв.
Рискът от сърдечно-съдови заболявания намалява с 35%, когато сме физически активни. Редовната физическа активност:
- Помага за контрол на кръвното налягане и го държи в здравословни граници
- Повишава нивото на добрия холестерол
- Намалява нивото на лошия холестерол
- Може да помогне за контрол на нивото на глюкоза в кръвта, като намалява риска от диабет тип 2
- Повишава броя изгорени калории и помага за поддържане на здравословно тегло
- Води до понижен пулс по време на покой
- Подобрява способността за по-дълбоки вдишвания
- Спомага за по-ниско кръвно налягане по време на покой
- Облекчава стреса и много други
Редовната физическа активност не просто предпазва сърцето, но и спомага за общото благосъстояние, подобрява настроението, подобрява концентрацията и паметта, спомага за по-добър сън.
Колко движение е достатъчно?
За да намалите риска от сърдечно-съдови заболявания, трябва да сте активни всеки ден. Не е нужно да са специални упражнения или конкретен спорт, може да отидете на разходка, да окосите ливадата, да изчистите с прахосмукачка или да потанцувате. Всяка активност е по-добра от никоя. Трябва да прекъсвате дългите периоди на седене и излежаване. Ако гледате телевизия винаги ставайте и обикаляйте по време на реклами. Стремете се към поне 150 минути средна физическа натовареност на седмица. Това може да е всяка дейност, която повишава пулса ви, кара ви да дишате по-бързо и да ви загрява, като например бързо ходене или каране на колело. Може да разпределите тези 150 минути през цялата седмица. Може да ги разделите на кратки периоди на активност – има полза от всяка минута. Трябва да се стремите и да правите упражнения за укрепване на мускулите като например тежести, да качвате стълби, по-сериозно градинарство като копаене или да носите по-тежки торби два пъти седмично. Ходене пеша, джогинг или плуване са примери за движение, които са от голяма полза за сърцето. Леки упражнения като ходене 30 минути всеки ден пет пъти в седмицата са препоръчителни. Добре е да изпълнявате и малко по-интензивните варианти като тичане или колоездене по 30 минути 3 пъти в седмицата . Преди да започнете програма с упражнения, непременно се консултирайте с вашия лекар дали тя е безопасна за вашето здраве.